Takto téma shrnuje starosta obce Potůčky, Vlastimil Ondra
Stanovisko obce Potůčky k plánované povrchové těžbě živce v lokalitě Pískový vrch.
Z důvodu, že se poměrně velká část veřejnosti zajímá o stávající záměry společnosti KMK GRANIT, a.s. otevřít v lokalitě Pískového vrchu povrchový lom na těžbu živce, si dovolím stručněji shrnout uvedené téma.
Již od roku 2004 probíhaly v uvedené lokalitě Pískové skály nedaleko původní osady Podlesí průzkumné geologické vrty, a to objednatelem Českou geologickou službou, odborem geologie ložisek nerostných surovin z Prahy. V roce 2004 provedla první vrt na základě objednávky uvedené ČGS společnost Geosan, kdy se jednalo o vrt 300 m hluboký v rámci projektu ,, Vývoj metodiky identifikace a matematického modelování proudění a geochemické interakce v rozpukaném prostředí kompaktních surovin. Další geologický průzkum v lokalitě Pískové skály prováděla v létech 2011-2013 společnost ISATech, s.r.o a to na základě výzkumného úkolu FR-T11/367 podporovaného Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. V tomto případě se jednalo o jeden průzkumný vrt 100 metrů hluboký, který byl do roku 2013 monitorován. O provedení těchto geologických průzkumů v katastru obce nebyla obec informována, nebo vždy k těmto záměrům vydala negativní stanovisko.
V roce 2012 vydala Obec Potůčky negativní stanovisko tentokrát společnosti GEOMET s.r.o., ke stanovení průzkumného území v navržených lokalitách kam spadala i lokalita Pískové skály.
V roce 2014 projednávalo a zamítlo Zastupitelstvo obce Potůčky žádost společnosti GET s.r.o. podané ve prospěch společnosti KMK Granit, a.s. o stanovení průzkumného území Potůčky pro vyhledávání a průzkum zásob vyhrazených nerostů :živce, živcové suroviny, cínu, wolframové, ale i lithiové rudy. Při jednáních se zástupci společnosti KMK GRANIT, a.s. byla uvedena jako preferovaná hornina těžba živce, který je potřebný při výrobě porcelánu, kdy jeho využití snižuje energetickou náročnost výroby.
Obec Potůčky k tomuto záměru opět vydala negativní stanovisko s tím, že budoucí záměr těžby nerostů není v souladu s koncepcí rozvoje obce, kdy prioritami je podpora turistických a sportovních aktivit. Dále bylo poukázáno na to, že geologický průzkum probíhal v masívním měřítku v 50 létech a informace tedy existují. Přes výhrady obce bylo uděleno k provedení geologického průzkumu ze strany Ministerstva životního prostředí povolení. Jen pro doplnění je nutné uvést, že průzkumné práce byly povoleny v lokalitě ,,Pískové skály“ na pozemku 480/1, kdy pozemky jsou ve vlastnictví státu a právo správy pozemků bylo svěřeno Lesům České republiky s.p. Následně v rámci dalšího průzkumu došlo v lokalitě k přibližně deseti geologickým vrtům.
Dne 22.7.2019 obdrželo Ministerstvo životního prostředí žádost společnosti KMK GRANIT, a.s. o stanovení chráněného ložiskového území Potůčky určeného k ochraně výhradního ložiska živcové suroviny Potůčky. Dne 26.9.2019 proběhlo v této záležitosti ústní jednání. I v rámci tohoto řízení vyjádřila Obec Potůčky, jako účastník řízení nesouhlasné stanovisko z důvodu ovlivnění rozvoje obce z hlediska demografického, hospodářského a sociálního, dále z důvodu ekologických.
Z hlediska obce je nepředstavitelné, aby po stávajících komunikacích a přes obec a její centrum projíždělo denně až 100 nákladních vozidel. Avizované využívání lesních cest k přepravě tisíců tun horniny k úpravně je spíše nedomyšleným argumentem. V katastru obce jsou doposud nerekultivované haldy po těžbě uranu v 50 létech a na rozdíl od sousedního Německa nikdo tyto ekologické zátěže neřeší. Zvýšení dopravní zátěže, hluku, prašnosti, narušení nedotčené části přírody v lokalitě Pískové skály je pro nás a naše občany Potůčků opravdu neakceptovatelné.
Společnost KMK GRANIT provozuje povrchový důl v obci Krásno a představit si něco podobného v lokalitě Pískového vrchu nad údolím říčky Černá, které je přírodním skvostem v katastru obce Potůčky si opravdu nedokážeme přestavit.
Vlastimil Ondra, starosta obce Potůčky
Mapa trasy, kudy by měly jezdit kamiony
Podrobné informace převzaté ze zprávy těžařů
Šedý text je přebraný 1 ku 1 ze zprávy KMK Granit. Červeně a tímto znakem (???) jsme vyznačili některá místa, která vybízejí k zamyšlení.
NĚKOLIK INFORMACÍ Z DOKUMENTACE PŘEDLOŽENÉ K.M.K. GRANIT, a.s. v procesu EIA: „Stanovení dobývacího prostoru Potůčky a hornická činnost na výhradním ložisku Potůčky“
Navržený dobývací prostor je situován východně od Potůčků (severně od Horní Blatné) v těsné blízkosti území Natura 2000 (poznámka autora: Písková skála ). V jižní rovinaté části je pak další ploch provozního zázemí a plochy pro úpravu suroviny a její deponování k expedici.
Roční kapacita těžby i expedice je plánovaná ve výši cca 100 000 t živcové suroviny.
Doba trvání těžby v navrženém rozsahu 20 let.
Těžba bude probíhat v měsících březen-červen a září-listopad z důvodu zvýšeného cestovního ruchu (???) v oblasti v době letních prázdnin i v zimním období, kdy zároveň pro těžbu nejsou vhodné klimatické podmínky. V lomu se budou střídat dvě směny – ranní a odpolední.
ZPŮSOB TĚŽBY
Na ložisku Potůčky bude uplatněna metoda průmyslového povrchového dobývání stěnovým lomem o více etážích. Surovina bude primárně rozpojována pomocí trhacích prací velkého a malého rozsahu (clonové odstřely). Trhací práce předpokládají četnost je 2-3 x měsíčně, tedy cca 14 – 21 odstřelů za rok (pozn. autora: záměr hodnotí vliv hluku souhrnně jako nevýznamný. Nedojde k významné změně akustické situace oproti stavu bez realizace záměru. (???). Odstřely budou probíhat pouze v denní době. Na rozpojování nadměrných kusů bude využíváno bourací kladivo nebo sekundární trhací práce. K nakládání rubaniny bude využíváno hydraulické pásové rýpadlo nebo čelní kolový nakladač. Odvoz materiálu do násypky technologické linky bude řešen nákladními automobily.
Surovina bude zpracovávána na mobilní drtící a třídící lince, která bude umístěna v jižní části dobývacího prostoru nedaleko kóty Písková skála. Zde bude umístěno provozní zázemí včetně deponie zpracované suroviny. Nakládka výrobků (frakcí suroviny 0/5) bude probíhat čelním kolovým nakladačem přímo na nákladní vozidla.
DOPRAVA VYTĚŽENÉHO KAMENE
Prvních 8,5 km trasy probíhá převážně po lesních cestách (???), přičemž doprava se zcela vyhne obcím Potůčky i Horní Blatná. Lesní cesty jsou v současnosti využívané těžkou lesnickou technikou (???). Jejich využití pro expedici suroviny bude na základě dohody s jejich vlastníky, přičemž se bude oznamovatel podílet i na opravách a údržbě těchto cest.
K přístupu do lomu bude využita stávající lesní cesta vedoucí při východní hranici navrhovaného dobývacího prostoru („DP“), která bude rozšířena a upravena (???) pro provoz těžkých nákladních automobilů. Rubanina z rozvalu bude rypadlem nebo nakladačem nakládána na nákladní auta, která budou surovinu převážet k mobilní třídící lince v jižní části DP. Transport mimo areál bude probíhat po štěrkové zpevněné lesní cestě (???) vedoucí jižně a jihovýchodně od DP. Transport bude probíhat po štěrkové zpevněné lesní cestě vedoucí jižně a jihovýchodně od DP. Tato účelová lesní komunikace slouží k zpřístupnění lesních pozemků a je ve vlastnictví Lesů ČR. Po zhruba 2 km bude dopravní trasa pouze křížit silnici III/2196 v místě bývalé obce Háje a dále bude pokračovat převážně jižním směrem po zpevněné štěrkové cyklostezce Skákavá asi 2,2 km (???). V místě křížení cyklostezky s komunikací III/22141 (Bludenská alej) bude dopravní trasa vést cca 800 metrů po komunikace III/22141, ze které se v místě Bludná – rozcestí (bod záchrany KV 049) opět napojí na zpevněnou štěrkovou lesní cestu (tzv. Černá cesta), vedoucí jižním směrem podél toku Bílá Bystřice mezi kótami Smrčina a Lesík. Po zhruba 3 km se tato cesta napojuje na pozemní komunikace II/221 severně od obce Pernink. Odtud pak již bude probíhat transport po komunikacích I. a II. třídy do meziskladu organizace v Chodově u Karlových Varů, případně na další zpracování v lomu Krásno, nebo pro další úpravu do mlýnice v Horním Slavkově.
Roční expedice suroviny se předpokládá 100 000 t. Předpokládaná denní expedice tedy činí průměrně 48 jízd těžkých nákladními vozidel (TVD) o nosnosti 30t denně. Z hlediska minimálního zatížení sítě veřejných silnic a obydlených částí obcí byla zvolena trasa expedice převážně po lesních cestách (???). Tyto cesty nejsou veřejně přístupné pro motorová vozidla a jsou opatřeny značením zákaz vjezdu mimo vozidel s povolením LČR. Využití této cesty k expedici upravené suroviny ze strany oznamovatele je v jednání s Lesy ČR, s.p. a je předmětem smluvního, resp. obchodního vztahu dotčených subjektů.
Vlivy na rekreační využití území
Vlastní plocha DP je v současné době zalesněná oblast bez rekreačního využití. Nacházejí se zde pouze lesní cesty. Přímo v ploše navrhované těžby je v současné době opuštěny lom, kde již v minulosti probíhala těžba kamene. V blízkosti navrhovaného DP Potůčky se nachází ubytovací zařízení Hotel U Červené lišky, který de nachází cca 400 metrů severně a záměrem nebude přímo dotčen. Žádná turistická ani cyklistická trasa nebude dotřena v rámci navrhovaného DP Potůčky. Z hlediska expedice suroviny bude dotčena cyklistická trasa, turistická trasa a naučné stezky.(???) Jak je zřejmé z přehledu cyklotras, viz příslušná kapitola oznámení, transport výrobků bude probíhat po štěrkové zpevněné lesní cestě vedoucí jižně a jihovýchodně od DP, která po cca 1,5 km vede po cyklotrase číslo 2004 a po cyklotrase číslo 23. Dále bude v krátkém úseku dotčena červená turistická trasa v úseku Bludná a Bludná – rozcestí a zelená turistická trasa v úseku tzv Černá cesta. Částečně bude dotčena i Naučná stezka Blatenský příkop a Naučná trasa Bludná.
Z výsledků sčítání dopravy lze stěží odhadnout intenzitu dopravy po dotčených cyklotrasách, protože v daném úseku vedou spíše napříč těmito sčítanými veřejnými komunikacemi. Dle výsledků sčítání dopravy z roku 2020 byl např. počet cyklistů na komunikaci III/2196 (číslo úseku 3-4610) 0 cyklistů (???). Tato komunikace trasu expedice pouze kříží, je však také vedena jako cyklotrasa. Dle zvyklostí a rekreačního charakteru lokality však lze předpokládat, že nejvyšší počet cyklistů bude přes víkendy, tj. v době mimo provoz záměru. V běžné pracovní dny může být v době provozu záměru průjezd cyklistů/průchod turistů ztížen, ne však znemožněn (???). Ztížení průjezdu je myšleno např. ve smyslu zpomalení, či zastavení při krajnici do doby průjezdu NA, příp. zvýšená prašnost při jejich průjezdu. Při navrhované intenzitě dopravy vychází v průměru cca 3-4 průjezdů NA za hodinu. Z těchto důvodů je budou opatřeny dotčené úseky cyklotras informačními cedulemi upozorňujícími cyklisty/turisty na možné průjezdy nákladních vozidel včetně uvedení období, kdy zde bude tato doprava provozována.
Cílem těžební organizace je minimalizovat možné střety zájmů, proto bylo rozhodnuto, že těžba ložiska bude probíhat tak, aby byl minimalizován dopad na turismus v oblasti. Těžba bude probíhat etapovitě pouze v jarním a podzimním období (duben – červen, září – listopad), během letních prázdnin bude lom uzavřen.
Další sportovní a rekreační zařízení nebo aktivity nebudou záměrem ovlivněny vzhledem ke vzdálenosti od záměru a tedy mimo dosah přímých vlivů (sportoviště a případně ubytovací zařízení v okolních obcích).
Vlivy na rekreační využití území jsou ve fázi těžby hodnoceny jako mírně nepříznivé. Ve fázi po ukončení rekultivace jako potenciálně příznivé.
Úseky lesních cest a místních komunikací, které jsou zároveň využívané jako cyklotrasy a turistické trasy budou před zahájením záměru opatřeny informačními cedulemi upozorňujícími cyklisty/turisty na možné průjezdy nákladních vozidel včetně uvedení období, kdy zde bude tato doprava provozována.
Hluk z provozu lomu
(hluk z odstřelů, vibrace od trhacích prací)
Po zahájení provozu bude provedeno seismické měření účinků trhacích prací u vybraného domu na samotě Podlesí. Na základě výsledků monitoringu pak bude možno případně upravit velikost dílčí či celkové nálože. V rámci prvního seismického měření bude provedeno kontrolní měření hluku z odstřelů.
Po zahájení provozu bude provedeno kontrolní měření hluku z provozu lomu u nejbližší obytné zástavby (samota Podlesí).
Hluk z dopravy
Provedenými výpočty bylo ověřeno, že v období expedice suroviny (březen-červen a září-listopad) nebude ….v okolí nejbližší veřejné komunikace překračován hygienický limit pro hluk z dopravy. Podíl hluku z expedujících automobilů k celkovému hluku z dopravy na silnici II/221 v obci cca 0,3 – 0,6 dB, což lze hodnotit jako nevýznamný podíl (pozn. hluk z dopravy na lesních cestách není v záměru hodnocen).
Spotřeba vod
Pro sociální zařízení bude primárně využívána důlní voda, případně bude voda dovážena (???). Jako technologická voda pro provoz mobilní linky a pro skrápění bude sloužit primárně důlní voda, v případě nedostatku bude voda dovážena. Předpokládaná spotřeba technologické vody ve přibližně 5 000 m3 ročně.
Vlivy na biologickou rozmanitost
Zájmové území DP částečně zasahuje do soustavy Natura 2000, konkrétně do evropsky významné lokality Krušnohorské plató.
Navrhovaný dobývací prostor přímo hraničí s evropsky významnou lokalitou (EVL) Krušnohorské plató. Plocha těžby, deponií a provozního zázemí byla navržena tak, aby do plochy EVL nezasahovala. Vzhledem k výše uvedenému je vliv na vzácné a zvláště chráněné druhy rostlin a živočichů pří dodržení opatření hodnocen jako nevýznamný.(???). Po provedení sanace a rekultivace pak jako potenciálně příznivý vzhledem ke zvýšení biodiverzity území
Poznámka autora závěrem: tento text obsahuje pouze několik vybraných informací z dokumentace K.M.K. GRANIT, a.s. v procesu EIA: „Stanovení dobývacího prostoru Potůčky a hornická činnost na výhradním ložisku Potůčky“, což může mít vliv na jeho přesnost, srozumitelnost a kontext.